A bundagyapjú
Mostani szakértői cikkünkben Zrubka Eszter kalauzol minket a bundagyapjúk világában. Megtudhatjátok milyenek vannak, melyik mihez a legideálisabb és kicsit betekintést nyerhettek a nemezelőtűk fajtáiba is.
Ahogy az előző bejegyzésben is említettem, a kártolt gyapjú kétféle formájában kapható:
- bunda/paplangyapjú, illetve
- fonalgyapjú/szalaggyapjú
A bundagyapjú kb. 1m x 2m bundában kerül le a kártológépről, ennek súlya kb 1 kg. Kiválóan használhatók vizes és tűnemezeléshez egyaránt.
Gyapjúszálai rövidebbek, mint a szalaggyapjúé.
Mikron, avagy a gyapjú mértékegysége
A gyapjú finomságát, a szálak vastagságát mikro-milliméterben, azaz mikronban mérjük. Minél kisebb ez a szám, annál finomabb a gyapjú (pl. extra finomnak számít a 18 mikronos merinói). Minél magasabb, annál durvább szálú a gyapjú (pl. a 29 micronos bergschaf gyapjú közepesen erősnek, a 35 mikronos karakül pedig már kifejezetten durva szálú gyapjúnak számít). A szálak vastagságától függően különbözőképp viselkednek a gyapjúk. Ezt leginkább a „nemezelődés” gyorsaságában, a „készre szurkált”, kemény felszínek struktúrájában
lehet megállapítani.
Mivel állati figurális szobrokat készítek, ezért döntő részt természetes színeket használok.
A natúr/festetlen gyapjúk mellet, sokféle festett gyapjú közül is lehet választani. Én leginkább a bézs, szürke és barna árnyalatait gyűjtöm és azokból tűnemezelek. A szobrok tömör testét általában fehér bunda gyapjúból formázom, erre kerülnek a színes bundarétegek.
Szobor alapnak fehér Bergschaf-ot (29 mic.), Új-Zélandi-t (27 mic.) és tömőgyapjút (24 mic.) használok. Egy fekete bundájú szobor esetén pedig csak fekete bundagyapúval dolgozom, nehogy átszurkáljam a fehér szálakat a sötét bundán.

Kedvenc bunda/paplangyapjúim:

Az abszolút kedvencem az Új-Zélandi gyapjú (27 mic). Tűnemezeléshez ideális szálvastagsággal rendelkezik: hamar nemezelődik és szép egyenletes felszínt érhetünk el vele. Aki csak ilyen gyapjút használ, nem foghat mellé. Szobraim testét, vagy azok felszínét leginkább ebből a gyapjúból formázom. Gyönyörű festett színekben kapható: https://gyapjasbolt.hu/kategoria/maori_uj-zelandi_merino_nemezelo_gyapju_27_mic.html (akác, barack)
A Bergschaf gyapjú ennél vastagabb, durvább. A vadmalacka szobromhoz kizárólag ezt a gyapjút használtam. Igen gyorsan nemezelődik vastag szálainak köszönhetően. A fordított tű technikával, a vastag szőrszálakat kihúzva tökéletes drótszőrű bunda hatást lehet elérni. Ebben az esetben az erős, 36-os és 38-as fordított tűt használtam.
Festett és nyers színei egyaránt csodásak: https://gyapjasbolt.hu/kategoria/bergschaf_nemezelo_gyapju_29_mic.html (tojáshéj, tevebarna. fahéj)

A merinói bundagyapjú a legfinomabb (18-21 mic). Lassan nemezelődik, finom szálai nehezen állnak össze. Jegesmedve szobromat fehér merinói bundagyapjúból készítettem, a finom részletek kialakításához, valamint a legsimább és egyenletesebb felületet eléréséhez 42-es (finom) és 43-as (extra finom) tűt használok. A jegesmedve enyhe hosszú bundáját szintén fordított tű technikával értem el. Ebben az esetben 42-es fordított tűt használtam (fordító finom néven található az áruházban).
https://gyapjasbolt.hu/kategoria/ausztral_merino_nemezelo_gyapju_21_mic.html

Bundagyapjú és a fordított tű kapcsolata:
A fotók alapján láthatjátok, hogy a bundagyapjúval is elérhetünk hosszú szőr hatást, ha fordított tűt használunk. Ehhez elengedhetetlen a szobrok keményre való nemezelése. Máskülönben a fordított tű szétcincálja a szobor belsejét.
Elérhetőségek
Facebook: https://www.facebook.com/Inkarno01
Instagramm: instagram.com/inkarno_art
Etsy: https://www.etsy.com/shop/Inkarno